Przedstawiam kilka porad ja przyśpieszyć windowsa viste przed początkiem pracy należy wykonać

kopię bezpieczeństwa systemu żeby nie było potem problemów

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=7&t=86923

Włączenie botowania systemu przez wszystkie rdzenie


Przedstawiamy pierwszą poradę z serii dotyczącej przyspieszania systemu Windows Vista.
Porada 1: Włącz bootowanie systemu za pomocą wszystkich rdzeni.
Mało kto o tym wie, ale niezależnie od tego, ile Twój procesor ma rdzeni, Windows Vista wykorzystuje tylko jeden rdzeń procesora do bootowania. Na niektórych procesorach możesz odczuć nawet 3-krotne przyspieszenie ładowania Windows, ale na innych możesz również nie odczuć go wcale. Jednak warto sprobować!
Wpisz w Menu Start „msconfig” i wciśnij enter. W nowym okienku przejdź na kartę „Rozruch”. Poniżej listy kliknij przycisk Opcje zaawansowane. W nowym oknie upewnij się, że opcja Liczba procesorów jest zaznaczona, a następnie z listy rozwijanej poniżej wybierz maksymalną dostępną wartość.
Usunięcie zbędnych czcionek


Przedstawiamy drugą poradę z serii dotyczącej przyspieszania systemu Windows Vista.

Porada 2: Usuń zbędne czcionki.

Ilość czcionek które posiadasz zainstalowane na swoim komputerze w pewnym stopniu wpływa na wydajność Twojego komputera, a w szczególności edytorów tekstu i grafiki, które generują ich listę przy uruchomieniu. Jeżeli instalowałeś programy typu Corel DRAW, istnieje duża szansa że posiadasz zainstalowane zbędne dla siebie czcionki.
Usuń te, które są Ci niepotrzebne (znajdują się one w folderze %windir%\Fonts, np. C:\Windows\Fonts). Jeśli system Windows odmówi usunięcia danej czcionki, może być ona używana i nie należy jej usunąć.

Wyłączenie zbędnych usług systemowych


Jeżeli posiadasz mało pamięci RAM, poniższa porada może drastycznie przyspieszyć działanie Windows Vista. Pomoże ona odzyskać od 10 do nawet ponad 100 MB pamięci operacyjnej.
W Menu Start wpisz "services.msc" i wciśnij enter. Powtórz następującą operację - kliknij dwukrotnie na daną usługę, w polu Tryb uruchomienia wybierz Wyłączony - dla:
Bufor wydruku (jeśli nie korzystasz z drukarki)
Kompozycje (jeśli nie zależy Ci na wyglądzie systemu)
Kontrola rodzicielska (jeśli jej nie używasz)
Propagacja certyfikatu (jeśli nie korzystasz z kart inteligentnych)
Przeglądarka komputera (nawet zalecane)
Publikacja zasobów odnajdowania funkcji (jeśli twój komputer nie jest w sieci domowej)
Rejestr Zdalny (nawet zalecane! wyłączenie uniemożliwia zdalne modyfikowanie rejestru)
Routing i dostęp zdalny (nawet zalecane)
Serwer (jeśli twój komputer nie jest w sieci domowej)
Telefonia (jeśli utracisz połączenie z internetem, włącz usługę ponownie)
Udostępnianie połączenia internetowego (ICS) (jeśli nie korzystasz z sieci domowej/biurowej)
Usługa Asystent zgodności programów (usługa wykrywa niezgodność aplikacji z Windows Vista – skrajne przypadki)
Usługa modułu wyliczającego urządzenia przenośne (Jeśli nie korzystasz z funkcji związanych z dyskami wymiennymi w aplikacjach typu WMP)
Usługa raportowania błędów systemu Windows (jeśli nie chcesz, by błędy były raportowane)
Usługa udostępniania w sieci programu Windows Media Player (udostępnia bibliotekę WMP do innych aplikacji i sprzętu)
Usługa wprowadzania na komputerze typu Tablet (jeśli twój komputer nie ma ekranu dotykowego)
Usługi kryptograficzne
Usługi terminalowe (jeśli nie korzystasz z pulpitu zdalnego)
ReadyBoost (jeśli nie skorzystasz z porady, by podłączyć kluczyk USB jako ReadyBoost)
WebClient
Zasady usuwania karty inteligentnej (jeśli nie korzystasz z karty inteligentnej)

Poniższe wyłącz bez obaw jeśli nie korzystasz z Windows Media Center:

Uruchamianie usług w programie Windows Media Center (Windows Media Center Service Launcher)
Usługa Planowanie nagrywania (Windows Media Center Scheduler Service)
Usługa Odbiornik Windows Media Center (Windows Media Center Reciever Service)
Usługa Windows Media Center Extender (Windows Media Center Extender Service)

Jeśli wydajność stawiasz ponad bezpieczeństwo (złapanie wirusa więcej zaszkodzi komputerowi niż obecność tych usług, jednak jeśli nie jesteś podłączony do internetu poniższe usługi są bezużyteczne), możesz również wyłączyć:
Centrum zabezpieczeń (ta usługa nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo, ale pokazuje Ci jego stan. Ja ją wyłączyłem, pozostawiając poniższe)
Zapora systemu Windows (Windows Firewall)
Windows Defender
Windows Update


Wyłączenie przezroczystości lub aero


Jeżeli podoba Ci się Aero i nie chcesz się go pozbywać, ale Twój komputer nie daje sobie z nim rady, pewnym kompromisem jest wyłączenie przezroczystości. Zwiększy to wydajnosć pracy, jeśli masz kiepską kartę graficzną.
Przejdź do: Panel sterowania\Wygląd i personalizacja\Personalizacja. Wybierz: Kolor i wygląd okien. Odznacz pole wyboru "Włącz przezroczystość". Uzyskany efekt będzie podobny do tego:

Jeśli mimo to wydajność systemu pozostawia wiele do życzenia, w tym samym oknie (Kolor i wygląd okien) wybierz "Otwórz właściwości wyglądu klasycznego, aby uzyskać więcej opcji kolorów", po czym w nowym oknie wybierz "Podstawowy Windows Vista". Włączy to wygląd, jaki jest prezentowany w Windows Vista Home Basic.


Odinstalowanie zbędnych programówNie, mówię poważnie. Jestem pewien, że na Twoim komputerze znajduje się mnóstwo zbędnych programów (szczególnie jeśli oprogramowanie jest pirackie), nierzadko ładujących się razem ze startem systemu, a Ty możesz sobie nawet nie zdawać z tego sprawy. Poniżej znajdziesz najczęstsze przykłady rozmachu przy instalowaniu programów.
1. Pakiet Nero
Windows Vista nie zapisuje danych na dysku DVD? Owszem, zapisuje. Ale jeżeli wykorzystujesz Nero do nagrywania czy kopiowania CD - to śmiało klikaj Odinstaluj. Windows Vista, a nawet Windows XP, z powodzeniem radzą sobie z nagrywaniem CD. Co z CD Audio? Nagrywa je Windows Media Player. A Nero posiada jeszcze program do robienia okładek, program do edycji dźwięku, program do analizy stacji dysków, program do odtwarzania DVD...
2. Microsoft Office
Odpowiedz sobie na dwa pytania. Po pierwsze - masz zainstalowany Microsoft Office Access? Albo Publisher? Po drugie - czy naprawdę ich używasz? Nie zaprzeczam, iż mogą być użyteczne, ale na 90% z nich nie korzystasz.
3. Pozostałe
Spójrz na listę zainstalowanych programów. Ile z nich ma dopisek "Ultimate" albo "Professional"? Zapewne zupełnie sporo. Spójrz, czym się różnią te wersje programów od wersji standardowej. Obsługą płyt Blu-Ray? Wideokonferencjami dla 99 osób? Dodatkowymi skórkami? A może obsługą języka japońskiego?
Odinstaluj zbędne programy, usuń funkcje, których nie potrzebujesz. Zyskasz podwójnie. Po pierwsze - mniej programow będzie ładować się przy starcie, a okrojone wersje programów rownież funkcjonują szybciej. Po drugie - zyskasz miejsce na dysku, którego - przypominam - powinno być przynajmniej 10%, aby zapewnić optymalną pracę systemu.


Włączenie aktualizacji


Wyłączyłeś aktualizacje, aby Twój komputer działał szybciej i nie przypominał o konieczności uruchomienia komputera? Niesłusznie.
Należy pamiętać, iż Windows Vista jest systemem stosunkowo młodym. O ile w Windows XP już nic się drastycznie nie zmieni czy poprawi ze względu na długą obecność na rynku, to do Windows Vista wychodzi bardzo dużo aktualizacji, które wpłyną również bardzo pozytywnie na wydajność. Najgłośniejszą aktualizacją przyspieszającą system był oczywiście dodatek Service Pack 1, ale Microsoft nie ustaje w wysiłkach, aby przyspieszyć system "od wewnątrz".
Innymi słowy - więcej zyskasz włączając, niż wyłączając aktualizacje w Windows Vista.


Przyśpieszenie wyszukiwaniaSzybkość wyszukwianiaw Windows Vista zależy od kilku czynników. Jest to oczywiście przede wszystkim szybkość procesora oraz obszar zaindeksowany, a co za tym idzie wielkość indeksu.

1. Usuń wyszukiwanie w folderze Komunikacja
Kliknij prawym klawiszem na wolne miejsce w Menu Start i wybierz Właściwości. Na karcie "Menu Start" kliknij "Dostosuj..." i zjedź na sam dół listy. W połowie okna powinna znaleźć się opcja "Wyszukaj w folderze Komunikacja" - odznacz ją. Zyskałeś właśnie kilka cennnych milisekund.

2. Ogranicz obszar zaindeksowany
Ograniczenie ilości folderów, które mają zostać zaindeksowane pozytywnie wpłynie na szybkość wyszukiwania. Aby to uczynić, wpisz w Menu Start "Opcje", po czym w wynikach kliknij "Opcje indeksowania". Wybierz opcję Modyfikuj, a następnie odznacz zbędne foldery (z reguły zbędne okazują się wszystkie foldery systemowe poza "Użytkownicy"). Kliknij następnie OK. Po paru minutach do Twojej dyspozycji będzie mniejszy, ale szybszy indeks. Nie zamykaj okna "Opcje indeksowania".

3. Ogranicz liczbę indeksowanych plików
W pozostawionym oknie wybierz opcję "Zaawansowane". Przejdź na kartę "Typy plików". Jest to karta, na której możesz się pozbyć plików określonego formatu z indeksu. Nie zamykaj okna "Opcje zaawansowane".

4. Indeksowanie wyłącznie właściwości pliku
System Windows może indeksować pliki tekstowe itp. razem z ich zawartością, co negatywnie wpływa na jego szybkość działania, ale umożliwia wyszukiwanie plików po ich zawartości. Jeśli chcesz, możesz wyłączyć tę właściwość. W pozostawionym oknie znajdziesz pod listą typów plików dwie opcje. Upewnij się, czy zaznaczona jest "Indeksuj tylko właściwości". Nie zamykaj okna "Opcje zaawansowane"

5. Odbuduj indeks
Jeśli wyniki wyszukiwania pełne są plików, które znikły z dysku, najwyższy czas odbudować indeks. W pozostawionym oknie przejdź na kartę "Ustawienia indeksowania", po czym wybierz Odbuduj. Indeksowanie może potrwać nawet kilka godzin.
Przyśpieszenie dyskówPoniższa operacja przyspieszy działanie Twoich dysków. Porada ta jednak zmniejsza odporność dysków na nagłe odcięcie energii elektrycznej, dlatego zastosuj ją będąc w dużym mieście i pracując na komputerze stacjonarnym.
Uruchom okno Komputer. Kliknij na dowolny dysk prawym klawiszem i wybierz Właściwości. Przejdź na kartę Sprzęt i odnajdź swoje dyski. Dla każdego z nich wykonaj następujące operacje:
Zaznacz dysk i kliknij na dole okna Właściwości. Przejdź na kartę zasady i zaznacz "Włącz buforowanie zapisu na dysku" oraz "Włącz zaawansowaną wydajność".

Usuwanie zacinającego się dźwięku

Użytkownicy komputerów z kartami dźwiękowymi HD nienajwyższej klasy mogą się spotkać z problemem - gdy komputer jest obciążony, dźwięk może się zacinać.
Rozwiązanie jest proste - system próbuje odtworzyć dźwięk w jak najwyższej jakości, przekraczając możliwości karty dźwiękowej. Jak ją nieco obniżyć - na przkład do poziomu DVD Audio?
Włącz jakąkolwiek muzykę. W Panelu Sterowania wybieramy "Sprzęt i Dźwięk", a następnie wybieramy Dźwięk. W nowym oknie na karcie Odtwarzanie wybieramy urządzenie które aktualnie odtwarza naszą muzykę. Na dole okna klikamy Właściwości. Przechodzimy na kartę Zaawansowane i z listy rozwijanej wybieramy "16-bitowe, 48000 Hz (Jakość DVD)".
Od tej pory dźwięk powinien być odtwarzany płynnie.Porady działają testowane na mojej viscie ultimate x64


Porady wzięte z portalu vista.pl


pozdrawiam